Pytania i odpowiedzi związane z deponowaniem i przechowywaniem danych badawczych
  1. Czy dane wtórne wytworzone w trakcie realizacji projektu mogą być przechowywane po zakończeniu projektu w repozytorium Wyższej Szkoły Policji?
    Odp. Będą deponowane w kolekcji instytucjonalnej WSPol w repozytorium RepOD, prowadzonym przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego.

2. Czy dane wtórne mogą być przechowywane w repozytorium Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przez 10 lat?
    Odp. Będą przechowywane bezterminowo.

3. Jaki jest adres internetowy repozytorium Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie?
    Odp. https://repod.icm.edu.pl/

4. Czy repozytorium danych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przestrzega zasad FAIR Data?
    Odp. RepOD przestrzega zasad FAIR.

5. Czy Wyższa Szkoła Policji tworzy regularne kopie zapasowe danych zgromadzonych w repozytorium danych?
    Odp. RepOD tworzy takie kopie.

6. Jakie unikalne identyfikatory można zastosować do danych wtórnych i kto powinien je wytworzyć (uzyskać) i przydzielić do poszczególnych zbiorów?
    Odp. DOI, otrzymuje się od administratora RepOD.

7. Czy w Wyższej Szkole Policji funkcjonuje specjalista ds. jakości danych odpowiedzialny za ocenę zgormadzonych zbiorów?
    Odp. Nie, propagatorzy otwartego dostępu zgłaszają postulat stworzenia nowego zawodu tzw. „data steward” ale u nas nie ma kogoś takiego.

8. Kto odpowiada za zarządzanie danymi po umieszczeniu ich w repozytorium Wyższej Szkoły Policji, a więc kto będzie opiekunem danych w rozumieniu zapisów Narodowego Centrum Nauki?
    Odp. Po zamieszczeniu danych w RepOD za ich bezpieczeństwo odpowiada administrator ale dysponentem jest autor za pośrednictwem osoby wprowadzającej dane – pracownika IKB.

9. Czy udostępnienie danych w repozytorium Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie będzie wiązało się z kosztami? Jeżeli tak, jakie to będą koszty i w jaki sposób będą uregulowane?
    Odp. Udostępnienie danych odbywa się bezkosztowo.

10. Jakie standardy metadanych wykorzystywane są do opisu danych przechowywanych w repozytorium Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie? Przykłady: DDI - Data Documentation Initiative, Encoded Archival Description (EAD).
    Odp. W kolekcji WSPol będzie możliwość skonfigurowania tego, jakie schematy metadanych będą wykorzystywane przy wprowadzaniu danych. Aktualnie w repozytorium dostępne są: schemat metadanych cytowania zawierający minimalny zestaw metadanych konieczny do nadania numeru ODI, schemat metadanych geoprzestrzennych, schemat metadanych dla nauk społecznych i humanistycznych, astronomii i astrofizyki oraz nauk o życiu. Eksport wprowadzonych metadanych możliwy jest natomiast w formatach: DDI, JSON-LD, OAI_ORE, JSON, DataCite, OpenAIRE oraz Dublin Core. Biorąc pod uwagę specyfikę dziedzinową WSPol, prawdopodobnie najważniejsze będą schematy DataCite (ważny dla wszystkich bez wyjątku) oraz DDI (dla nauk społecznych), a także OpenAIRE ze względu na wymogi NCN (odp. Wojciech Fenrich, ICM UW).

11. Jak przedstawia się procedura przeniesienia danych zgormadzonych i wytworzonych w projekcie do repozytorium Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
    Odp. Wszystko zostało opisane w Zarządzeniu nr 79/2022 Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z dnia 10 czerwca 2022 r. w sprawie zasad, trybu przekazywania oraz zamieszczania w otwartym repozytorium danych badawczych.

Wypożyczalnia

Poniedziałek - środa: 12:00 - 20:00